TAM OTOMASYON SİSTEMİ

Ustalık Telafi

Teşvik hizmetlerimizden biri olan Ustalık Telafi Programı kapsamında danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Kişi başı ₺4.253,40 Kazanabilirsiniz!

MEB destekli Ustalık Telafi Programı kapsamında Programa uygun personeller için İşverene nakdi olarak net asgari ücretin yarısı (₺4.253,40) ödeme yapılması için tüm süreçleri takip etmekteyiz.

Detaylı Bilgi

Ustalık Telafi Programı Nedir?

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında uygulanmak üzere ek listede belirtilen 34 alan dalda "Mesleki Eğitim Merkezi Telafi Çerçeve Öğretim Programları" hazırlanmış, Talim ve Terbiye Kurulunun Kararı ile uygun bulunarak uygulamaya konulmuştur.

Bu kapsamda 34 alan 184 meslek dalında uygulanması planlanan Ustalık Telafi Uygulama öğretim programına hangi yılda mezun olduklarına bakılmaksızın, istemeleri halinde tüm lise ve üniversite mezunları katılabilecektir. Bu program 6,5 ay (27 hafta) süresince uygulanacak olup bu süre kapsamında programa dahil olan adaylar işverene devlet katkısı ödenecektir.

Ayrıca ek listedeki meslek alan ve dallarında ortaokul (4 yıl) ve lise (2 yıl) mezunlarına belirtilen süre boyunca eğitim dönemlerinde okula devam mecburiyeti (haftada 1 gün) şartı ile programa katılabileceklerdir. Bu program süresince programa dahil olan adaylar için işverene devlet katkısı ödenecektir.

Ustalık Telafi Programı uygulama şekli?

1

Ustalık telafi programına mezun oldukları alan dışında çalışan tüm lise ve üniversite mezunları, (örnek matbaa mezunu ancak kaynak işi yapıyor) hangi yılda mezun olduklarına bakılmaksızın istemeleri halinde programdan yararlanabileceklerdir. Programın süresi ilgili alan/dalın çerçeve öğretim programında belirtilen süre kadar olup en fazla 27 hafta olarak uygulanacaktır. (Net asgari ücretin %50’si)

2

Kalfalık-Ustalık programına ise ortaokul mezunları 4 yıl boyunca yararlanabileceklerdir. (Net asgari ücretin %30’u)

3

Programın eğitim içeriğinin tamamı işletmelerde yapılacaktır.

4

Eğitim süresince işletmelere Devlet katkısı ödemesi yapılacaktır.

5

Eğitim sonunda başarılı olanlara Ustalık Belgesi düzenlenecektir.

Aklınıza takılan soruluar mı var?

Hemen bilgilerinizi bırakabilir ve ya bizi arayabilirsiniz ekibimiz size destek olmaktan mutluluk duyacaktır

Danışmanlık Hizmet şekli?

Meslek Dallarının Belirlenmesi

Programa dahil olacak meslek dallarının şirket içeresinde analizinin yapılarak yararlanacak personelin belirlenmesi

İşletme İşbirliği

İşletmelerle işbirliği yaparak, kursiyerlerin mesleki eğitiminden sorumlu usta öğretici veya eğitici personelin yetiştirilmesi için iş pedagojisi kursları açmak, başarılı olanlara "Usta Öğretici" belgesinin verilmesinin koordinesinin sağlanması

Sözleşmeler

Programa katılacak adayların başvuru sözleşmelerinin hazırlanması

Eğitim

Eğitimi yapılacak meslek alan/dallarıyla ilgili çerçeve öğretim programlarının ve kursiyerlerin işletmede yaptıkları etkinliklerle ilgili formların ders yılı başında işletmelere verilmesinin koordinesinin sağlanması

Devam / Devamsızlık

Programa katılacak adayların ücretli ve ücretsiz mazeret izinleri ile devam-devamsızlık durumlarının işverenden alarak ilgili kuruma iletilmesi

Devlet Katkısı

Devlet katkılarının şirkete ödenmesi ile alakalı prosedürlerin takibini yapılması